Mobilya

Akrilik Mutfak

Akrilik mutfak  tasarımları yakın zamanda sık sık kullanılmaya başlayan modellerden birisidir fakat akrilik dediğimiz malzemeler ikiyi ayrılmaktadır.

Bunlardan birisi yukarıdaki gördüğümüz high gloss dediğimiz malzeme büyük fabrikalarda plakalar halinde üretilerek mobilya firmalarının çoğunlukla kapak malzemesi olarak kullandığı, akrilik kapak diye geçen veya high gloss olarak geçen malzemelerdir. Çoğunlukla akrilik kapak mutfak dolaplarında veya tv ünitesi gibi yerlerde tercih edilir fakat genel kullanım alanı mutfak dolaplarıdır bu yüzden akrilik mutfak modellerini sürekli duymanız mümkündür.

Akrilik mutfak modellerinde genellikle mutfak dolanın dış kasa yüzeyi beyaz veya kapak rengine uygun farklı renkler tercih edilir veya kapak malzemesi olan akrilik malzemeyle aynı malzemeyle dış kasası da imal edilebilmektedir.

İkinci seçeneğimiz olan akrilik kapak modeli iste akrilik boya dediğimiz malzemeyle mdf üzerine atılan boyayla yapılmaktadır. Akrilik kapakta hazır modelleri tasarımların daha sert hatlı olmasıyla kısıtlıyken akrilik boya ile yapılan mutfak tasarımlarında yuvarlak veya daha yumuşak kenarlı tasarımların kullanımıyla gerçekleşebilir.

Akrilik boya kullanılarak tasarlanan mutfakların renk seçenekleri diğer malzemeye oranla daha da fazladır, önemli olan istediğiniz renge ve tonuna karar vermeniz daha sonrası çalışmayı yapan firmanın işlemlere başlamasına kalmış olacaktır.

Akrilik boya mutfaklarda sık kullanılan fakat maliyet anlamında daha yüksek olmasında dolayı tereddütte kalınan model fakat diğer malzeme seçeneklerine göre daha uzun süre dayanıklı olması ve dilediğiniz zaman rengini değiştirebiliyor olmanız en önemli tercih sebeplerinden birisidir.

Akrilik boya kapaklarda kenarları da aynı renkte ve daha yumuşak kenarlara sahip oluyorlar fakat high gloss kapak modellerinde yukarıda gördüğünüz üzere kenarları pvc kaplanıyor isterseniz malzemenin aynı renginde isterseniz de farklı renklerde yada çift renkli pvc malzemeler kullanarak tasarlayabilirsiniz.

Yukarıda ki görsellerin bazıları high gloss malzeme kullanılarak bazıları da akrilik boya kullanılarak yapılan mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolaplarının tercihinde mutfağın ufaklığı ve büyüklüğü renk seçiminde büyük bir önceliği vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir