Mobilya

Dekoratif Raf Modelleri

Raf tasarımları son zamanlarda duvarlarımızda sıklıkla gördüğümüz aksesuarlar gibi oldular artık aksesuar almak yerine bir kaç model duvar rafı ve üstüne bir kaç tane süsle evimize renk katabiliyoruz hem minimalist tasarımlar ortaya çıkıyor hemde evimizi çok fazla boğmuş olmuyoruz, tabi ki aksesuarları sevenlerinde olduğunu biliyoruz bu yüzden zevklerin tartışılmadığı aşikardır.

Bu nedenle duvar rafı tasarımları sık kullanılma nedenleri içerisindedir bizleri tamamlayan, karakterimizi gösteren aksesuarları sergilemek ve sürekli gözümüzün önünde olmasını isteyebiliyoruz. Sizler için duvar raf modelleri hatta çeşitleri diyebiliriz çünkü malzeme, kalite, modellerle dolu bir raf çeşitliliği bulunuyor.

Yazı şeklindeki duvar rafları genellikle tek harf veya yazı şeklinde olabiliyorlar fakat çoğunlukla tek harf yada daha ufak harf puntoları ile isimlerden veya love gibi kısa kelimelerden oluşan duvar rafları oluyorlar.

Üçgen raf modelleri veya açılı raf modelleri sık kullanılan tasarımlar arasında fakat açılı tasarımlar olması daha çok ahşap bazende mika gibi sert fakat esneme payları yüksek olan malzemelerden üretilmesi mümkün oluyor. Plastik gibi malzemelerden üretilmesinin sebebi daha uygun maliyetlerde üretilmesi veya istenilen şeklin bu malzemelerle daha rahat uygulanabilecek olmasından dolayıdır. Ahşap malzemeye aynı şekli verebilirsiniz fakat daha zahmetli ve uzun süren çalışmalar gerektirdiği için tercih edilmeye bilir. Dekoratif raf modelleri arasında evlerde düz raf modellerinden sonra en sık tercih edilen tasarımlardır.

3 boyutlu raf tasarımları genellikle ahşap cnc makinelerinde yapılıyor veya bizzat el oyması olarak tasarlanıyor buda yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor fakat evlerimizde özel aksesuarlar yerine geçen bu 3 boyutlu raf tasarımları kendileri bizzat evin havasına renk katan aksesuarlar haline geliyor.

Doğal ağaçların işlenmesinden sonra uygun şekiller verilerek üretilen dekoratif ahşap raf tasarımlarından ise sınır olmadığını söylemek istiyorum  ve ahşaptan başka ne tür malzemelerden raflar yapılan biliyor diyorsanız suntalam, mdflam veya mdf gibi malzemelerden dekoratif duvar rafları yapılabilir bunların bazılarının maliyetleri daha düşük bazılarının ki ise ahşap malzemelere göre daha yüksek olabilir. Kalite olarak malzemelerin kalite düzeyleri ve rafın üretim sırasındaki malzeme kullanımına göre değişmektedir.

Yuvarlak raf modelleri son yılların özellikle tercih edilen tasarımlarından birisi hem ergenomik hemde şık durması tasarımların tercih edilmesindeki en büyük etken haline geliyor.

Bu yılın en çok tercih edilen tasarımları ise ahşap ve metal malzemelerin bir arada kullanılarak yapılmış tasarımları, ahşabın sıcaklığı ve metalin soğuk görüntüsüyle ortaya çıkan agresif tasarımlar.

Duvar rafları genel olarak aksesuar gibi süsleri koymak için kullanıldığı veya kitaplarımızı dizmek için kullandığımız dekoratif modelleri olduğu kanısı yüklenmiş durumda aksine mutfakta gündelik kullanımları kolaylaştıracak tasarımlar haline getirebilirsiniz veya antre gibi yerlerde dar sadece geçiş olanları olan bu kısımlarda giysilerini asmak anahtarlık askılığı gibi seçeneklerde kullanarak, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe rafları, köşe rafları sık tercih edilen tasarımlar değiller fakat ufak evlerde kullanım alanlarının önemli olduğu yerlerde tercih edilmesi gerek modeller olduğunu söylemek isterim, çünkü kullanım alanının olmadığı bölgelerde evin çok fazla mobilya veya eşyayla doldurmak pek tercih edilmiyor genede kitaplarımızı koymamız gereken yerlerin olması bu tarz duvar raflarının tercih edilmesinde büyük etken olabiliyor.

Kapaklı kutu halinde duvar rafları toz oranının azalmasını ve kitaplarımızın daha temiz kalmasını sağlayabilir ne yazık ki bazı yerlerde toz sorununa bir çözüm bulunamıyor, çoğunlukla bu her yerde malum bir sorun bu nedenle rafları kapalı yani kapaklı tercih edebilirsiniz.

Yuvarlak kenarlı ve boyalı raf modelleri tercihlerinizin arasında olabilir hem geçiş noktasında olan raflara çarpma durumunda zararı aza indirgemiş olursunuz hemde boyayla yapılmış rafların dilediğiniz renk seçeneğine tabi olduğunu bilmelisiniz.

Ahşap rafları yatak ucu lamları gibi de kullanılabilir edison ampul tasarımı da son 1 veya 2 yıldır sık sık tercih edilen tasarımlar içinde.

2 “Dekoratif Raf Modelleri”hakkındaki düşünceler

 1. Zeliha dedi ki:

  Kapaklı olan duvar rafinin fistı nedir

  1. Burak Mobilya dedi ki:

   İyi günler ürün hakkında mail adresinizi paylaştığınız için bilgi verilmiştir.
   Burak Mobilya olarak sağlıklı günler geçirmenizi dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir