Mutfak

Mutfak Dekorasyonu ve Dolaplarında 2019 Tasarımları

Aslına bakarsanız bize göre tasarımlar 1900 yılında da olsa yada 2019 fark etmiyor siz ne isterseniz o önemli, burada sizlerle paylaştığımız görseller zaten her yıl moda olan renkler özellikle beyaz ve siyah yada renkli bir dünyada yaşamayı seviyorsanız turuncu, yeşil gibi renkler bunların tamamı size kalmış, ne istediğinizi biliyorsanız o zaman modaya ihtiyacınız yok demektir, yada etraftan neler talep edildiğine önemli olan sizin ne istediğiniz.

Mutfak Dekorasyonu önemli bir konu çünkü günlük besin kaynağımızın çoğunu burada oluşturuyor ve tüketiyoruz çünkü hayatımızda en önemli nokta bedenimize gerekli besin kaynaklarını sağlayabilmek, sağlayamazsak belkide güzel bir gün geçirmekte sorun yaşayabiliriz o yüzden Mutfak Dolapları çok önemli. Mutfak dolapları neden önemli iyi bir organize olmazsa neyi nerede bulacağınızı yada yemek yaparken sürekli mutfağı bir ucundan diğerine gitmek zorunda kalarak zaman kaybına sebep olabilirsiniz, evet evde zaman geçirirken güzel bir spor şekli olabilir ama yemek yaparken zaman kaybetmek yerine zaman kazanarak daha sonrasında dışarıda koşu yapabilecek zamanı kazanmak bence daha mantıklı geliyor.

Evet sizlere biraz önemli olan kısımlardan bahsettik fakat hepsini sadece yazı şeklinde değil birazda paylaştığımız görsellerle anlatmak hepimiz için daha akıcı bir yazı oluşturacağından hem fikiriz sanırım. O zaman başlayalım…

Evet renkli dünyalardan bahsetmişken görselleri paylaşmaya koyu yeşil bir mutfak dekorasyonundan başlıyoruz yada çimen yeşili de diyebiliriz oldukça güzel bir renk, doğayı sevenler için daha özel renk olacağına eminim ayrıca mutfak için gömme bir alan seçilmiş bu sayede ufak olan alanlarda size daha fazla yer kalması sağlanıyor. Mutfak dolabının tezgahı ve tezgah arası mermerden tercih edilmiş temizlenmesi bir o kadar kolay olması ve uyum için kesinlikle güzel bir seçim.

Bir kaç görsel sonra gene yazımıza devam ederken görselleri özenle neden seçtiğimizi ve ne konuda yazımıza devam edeceğimizi birazda olsa tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum.

Mutfak dolaplarında üst dolapların sıklıkla açık olarak kullanılması ya dolap şeklinde yapılması ve kapaklarının olmaması yada tamamen duvara monte edilmiş raf sistemi olarak tasarlanması.

Bu tarz tasarımlar son zamanlarda çok fazla tercih ediliyor özellikle iskandinav tarzı evlerin vazgeçilmezleri diyebilirim neden açık raflar tercih ediliyor diye düşünüyorsanız daha pratik olmalarından dolayı, her şey gözünüzün önünde ve aradığınızı hemen bulabilirsiniz ayrıca güzel bir organize sistemiyle daha rahat çalışmanız mümkün özellikle sürekli bir şeyler koyduğunuz yerleri unutuyorsanız kesinlikle bu tarz tasarımları tercih etmenizi öneririm. Her ne kadar ülkemizde çok fazla yaygınlaşmış olmasa da yavaş yavaş kullanılmaya başlanıyor.

Gelelim şimdi beyaz mutfak dolapları, neden bu kadar çok karşımıza çıkıyor neden sürekli beyaz renk tercih ediliyor, bunun sebebi beyaz rengin ferah bir tasarım oluşturması her ne kadar kir gösterir deseler de kir anlamında dahi olsa en kullanışlı renk olduğunu söylemeden geçemem.

Beyaz mutfak tasarımı dar mutfakları veya ufak mutfakları daha geniş, ferah ve sakin bir ortam oluşturmak için sıklıkla kullanılır, eğer ki mutfağınız çok fazla gün ışığı almıyorsa o zaman ortamı aydınlatmak içinde kullanabilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz görsellerde ki mutfakların hemen hemen hepsi lake boya veya doğal ahşap malzemeler kullanılarak tasarlanmış ve kapakların kulpları dahi kendinden tercih edilmiş yani ahşap üzerine belirli işlemlerden geçerek kulp yeri oyulmuş ve daha sonrasında kapaklar beyaz renk alması için boya işlemlerinden geçirilmiş böylece ayrıca kulp masrafı gerek kalmadığı gibi daha minimalist tasarımlar tercih edilmiş.

Siyah ve tonlarını tercih edenler genellikle siyah rengiyle aralarında özel bir bağ hayatlarında bir çok yerde siyah renkleri tercih eden insanlardır fakat siyahı belirgin hale getirmek isterseniz de ne yazık ki daha açık tonları fon olarak kullanmak tabi ki mutfak dolaplarında bu kısım duvarlar oluyor beyaz veya tonlarını kullanmanız gerekir. Neden böyle gerekiyor görsellere bakarsanız daha kolay anlayacağınız gibi siyah ve koyu tonlu gri renklerin tercihlerinde dolapları daha belirgin ve dikkat edici yapmak istiyorsanız yapmanız gereken duvarlarınızı daha açık renk tonlarında tercih etmektir.

Ahşap malzeme kullanılarak tasarlanmış mutfak dolapları tercih edebilirsiniz fakat maliyet açısından diğer mutfaklara göre 2 veya 3 katı daha pahalı olma ihtimalleri var ki tabi ki kullandığınız ağaçta önemli sadece ağacın cinsi değil ayrıca mutfakta dolap olarak kullanılabilmesi için gerekli işlemlerden geçmesi de eğer ki çok uygun fiyatlara doğal ağaçtan dolap imal edildiyse lütfen bir daha düşünmenizi isterim çünkü kısa sürede mutfak dolabınızın malzemesinde sorunlar yaşanabilir.

Ayrıca yukarıda ki görsellerde size göstermek istediğim tezgah arasında renkli fayanslar kullanabileceğiniz gerçekten çok dikkat çekici ve şık görüneceklerdir ayrıca paslanmaz metal malzemeden yapabilirsiniz bu sayede daha sağlam ve uzun ömürlü tezgah arasına sahip olmuş olursunuz.

Mutfak Dolaplarında tek renk kullanmak gibi bir zorunluluk yok tabi bu sizin kişisel zevkinize kalmıştır fakat dilerseniz bir rengi beyaz yaparken diğer rengi koyu bir renk veya ahşap desenleri içerek malzemeler kullanabilir yada direk masif ahşap malzeme kullanabilirsiniz.

Çocukluğunuzda ki kara tahtayı mutfak kapağında görmek şaşırtıcı olacaktır, hepimiz için biraz öyleydi başlarda fakat teknoloji gelişirken artık şaşırmak pekte kolay olmuyor nitekim.

Evet, karşınızda tebeşirle üstüne yazı yazabileceğiniz dilediğiniz gibi çizimler yapabileceğiniz mutfak kapakları var isterseniz vinyl rulolar halinde hazır olarak alarak dilerseniz kapaklarınıza kendiniz kaplayabilirsiniz veya mutfak dolaplarını yeni yaptırıyorsanız imalatı yaptırdığınız firmaya kapaklarınıza kara tahta boyasını kullanmasını isteyebilirsiniz.

Bu malzemeyi sadece mutfak dolabında değil dilerseniz evinizin duvarında veya kapılarınız da kullanarak çocuklarınızın gelişimi içinde değerlendirebilirsiniz.

Çatı katını güzel bir yatak odası veya çalışma odası yapmak yerine günün her dakikasını geçirdiğiniz modern bir mutfak yapmakta mantıklı gibi görünüyor özellikle günün tüm ışığını alan bir çatı katınız varsa bence bu fırsatı hiç kaçırmayın.

Evinizde fütüristik mutfak dolaplarını değerlendirebilirsiniz biraz çağın ilerisinde gibi görünen bu tasarım tercihleriniz arasında veya size örnek olacak bir şekilde düşünebilirsiniz.

Rustik mutfak dolabı kapaklarını tercih edebilir ve bunları beyaz veya ahşap renklerinde değil mavi tonlarıyla değerlendirebilirsiniz hatta mavi değil diğer zevklerinize uyan renklerde olabilir.

Kapatabileceğiniz yani yeri geldiğinde gizleyebileceğiniz mutfak dekorasyonu da size bir örnek olması için buraya bırakıyorum mutfak dolabı sanki hiç yokmuş gibi tabi fırınlar olmasaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir